Zajímavá místa
Českolipsko
Na Českolipsko, konkrétně do Holan jsem jezdil už jako malé dítě a teď posledních deset let sem jezdím znovu, tentokrát do Stvolínek. A mám to tu rád.
Stvolínky a okolí
Vodopád a kaňon na Kolenském potoce
K tomuto zajímavému místu nevede žádná turistická značka a vlastně ani žádná pořádná cesta. A to je dobře, protože tady nepotkáte pravděpodobně ani živáčka.
Já jsem se k vodopádu poprvé dostal od severu, od obce Kolné. Nechal jsem se vysadit z auta v místě, kde silnice překonává nenápadný Kolenský potok a vydal jsem se jeho kamenitým korytem dolů k jihu. Hned pod silnicí bylo okolí potoka ještě relativně ploché, ale velmi kamenité. Potok se však začíná brzy klikatět a stráně v jeho okolí se začínají dramaticky zvedat vzhůru. Ve stráních brzy uvidíte skalní sklípky. Jsou tu docela malé, ale také jeden docela velký, do kterého sestoupáte po schodech a který poskytuje slušný úkryt i s možností topení. Jen o kousek dál pod skalními lochy potok mizí v úzkých skalních puklinách, zalesněného skalního suku. Potok zde v útrobách skály překonává poměrně velký výškový rozdíl. Pokud se chceme dostat ke spodní straně skalního suku a spatřit vodopád na Kolenském potoce, pak musíme rovněž překonat tento výškový rozdíl. Není tu žádná cesta a tak musíme poněkud stranou zdolat příkrou stráň a dostaneme se na "náměstíčko" pod skalním sukem. Teprve z náměstíčka si uvědomíme rozsah skalního suku a jeho výšku. Z pukliny ve skále tu vytéká Kolenský potok. Býval tu i menší dřevěný žebříček, který umožňoval zvědavcům nahlednout hlouběji do skalní pukliny a podívat se blíže a dále na Kolenský vodopád. Nečekejte samozřejmě mohutný proud vody padající z desetimetrové výšky. Po většinu roku je vodopád téměř vyschlý a skromný proud vody tak cestuje po křivolakých skalních stupních vysokých maximálně pár desítek centimetrů skrz relativně úzkou puklinu ve skále. Pokud je průtok potoka vyšší je podívaná na vodopád atraktivnější, ale přístup k němu může být zase obtížnější.
Kolný potok pod vodopádem záhy opuští "náměstíčko" a protéká divokou skalní roklí. Podél potoka tu vede jakástakás stezka. Skalní stěny jsou tady pod vodopádem docela velké a strmé. Když se dobře podíváte můžete i v tomto divokém, odlehlém místě najít stopy po činosti člověka. Najít lze vytesaný skalní výklenek, ve kterém byl možná kdysi umístěn nějaký svatý obrázek. Já sem před několika lety našel v této rokli také zbytky selského vozu. Kde se tu vzal těžko říci. Právě v tomto skalním kaňonu Kolného potoka se také ukrývá zdejší tradička "Kaňon potoka Kolné". Po pár desítkách metrů mohutné skály ustupují a potok se klikatí dál údolím se strmými svahy s menšími skalami. Údolí pomalu ustupuje a v samém závěru se Kolný potok ztrácí v mokřinách porostlých rákosím u Koňského potoka.
Kozelská rokle a údolí Doliny
Kaňon Kolného potoka není jediným divokým skalnatým údolím v zalesněném úbočí nad Koňským rybníkem. Lesy nad Koňským rybníkem ukrývají řadu drobnějších skalních útvarů a také skalnatých roklí. Nejvýraznější z těchto roklí vytváří potok Kolný a pak potok Dolina, který pramení nad vesnicí Kozly a pod touto vesnicí vytváří divoké údolí, zvané Kozelská rokle. Na jihozápadním okraji vesnice Kozly se Dolina hluboce zařezává do terénu a vytváří velmi hlubokou skalnatou rokli. Na rozdíl od Kolenského vodopádu a kaňonu Kolenského potoka se k hornímu konci rokle dostanete po žluté turistické značce od Kozlů, ale zástupy turistů tady rozhodně nečekejte. Posledním domem ve vsi je útulek pro kočky. Pak se ocitnete na pravé straně potoka Doliny nad roklí. Stráně jsou tu velmi strmé a údolí je hluboké. A právě zde se nachází tradička s názvem Kozelská rokle. Jen pár desítek metrů po proudu se v roce 2012 sesunula celá stráň a zatarasila rokli. Terén v tomto místě je neprostupný. Přímo pod touto přírodní přehradou zbylo po Dolině jen suché písčité koryto a vytvořilo tak celkem příjemnou písčitou cestičku plnou zákrutů mířící roklí dál. V tomhle úseku je rokle uz obou stran lemovaná krásnými vysokými skalami. V dalším úseku již nejsou stěny rokle tak strmé a nejsou tu také tak velké skály. O něco níže se do koryta vrací trocha vody z bočních přítoků a je nutné jít podél potoka. Jak se blížíme do dolní části toku, k chatové osadě je údolí plošší, ale z levé strany tu máme zase skalní stěny. Na údolím Doliny je také skalnatá finálka Honby za diamantem.
Koňský rybník a Smrtka
Jak Kolenský potok, tak i Dolina ústí do soustavy rybníků. Největším z nich je Koňský rybník. Od severního břehu rybníka se zvedá zalesněné úbočí. Na jihozápadě najdeme pastviny a na jihovýchodě se nachází zalesněný kopeček, korunovaný skalami. Skály spadají do vod rybníka, Nejvyšší z nich se nazývá Smrtka a dá se na ní vyšplhat. Původně sem asi vedly tesané schody, dnes už jsou téměř ohlazené a v měkém pískovci je spíše vytvořena skalní klouzačka než stupně. Ale vyšplhat se nahoru dá bez větších problémů. Skála je navštěvována zřejmě již dlouhá léta a tak je mimo jiné i silně popsána rytými nápisy jmen a vzkazů. Můžete si počíst. V pěkné dny se každopádně vyplatí usadit se na skále a v klidu se rozhlédnout po hladině rybníka a po zdejší krajině. Při podrobném průzkumu skalního bloku nad rybníkem možná najdete hůře přístupnou jeskyňku nad rybníkem. V prostoru Smrtky lze odlovit mysterku Řetězovka-Catenary. Její přesné souřadnice však musíte dostat od někoho, kdo keš odlovil a sami pak můžete souřadnice sdělit maximálně dvěma dalším kačerům. Nedaleko Smrtky najdete u rybníka Nebesáku samostatnou skalku s keší Vodomilka a přímo na břehu Koňáku pak stromovku Kocour v botách.
Babylon
Pokud pojedete po silnici 15 v úseku mezi Zahrádklami a Stvolínkami, asi nepřehlédnete velkou elektrorozvodnu, která se jmenuje Babylon. Lesnaté území za touto rozvodnou v sobě skrývá maličkou rekreační osadu jsménem Babylon a také řadu menších skalních útvarů. V okolí osady Babylon a na Skleněném vrchu můžete odlovit mysterku Honba za diamantem. Tato mysterka je ve skutečnosti spíše osmi zastávkovou multinou doplněnou o luštění. Každopádně vám ale umožní návštěvu hned několika skalnatých míst v okolí Babylonu. Velmi pěkná je také mysterka "8.TRC Fantazie". Spíše než o mysterku se jedná o vymazlenou tradičku doplněnou o úkol - sestavení nějakého díla z dřevěné skládačky umístěné v krabici.
Skleněný vrch
Nedaleko Babylonu se nachází skalnatý vršek s názvem Skleněný vrch. Je z něj pěkná vyhlídka ve směru na Ronov. Na vrcholku najdete tradičku Hlavatice X-mas cache a na Skleňáku a nejbližším okolí odlovíte i nějakou stage z Honby za dimantem. Na Skleňáku je také možné dát noční mysterku Noční rej netopýrů a na dohled Skleňáku je taky finálka povedené mysterky Triviálka.
Hostíkovice
Hostíkovice jsou malá rekreační osada přímo u silnice 15. Nepřehlédnutelný je místní starodávný kostelík, u kterého můžete odlovit tradičku Kostel Sv. Kateřiny Hostíkovice. Na sever od Hostíkovic leží osada Babylon. Kus od Hostíkovic v lese najdete celkem zajímavé místo, kde prý byl v minulosti podzemní lom, který se však propadl. Nedaleko tohoto místa pak můžete odlovit mysterku "Kdo propadl peklu".
Oslovice
Další malou osadou u cesty 15, jsou Oslovice, dříve Wasslowitz. Oslovicemi protéká bezejmenný potok, který pramení ve stráních pod Kozly a kolem Babylonu a Skleněného vrchu se vine k jihu. Severne od Oslovic protéká skalnatou roklí, kde narazíme na mnohé pozůstatky činnosti člověka v podobě skalních sklepů, nápisů, staré kamenné hráze, mostku, tesaných schodů. Někde tady lze snad najít poněkud divokou mysterku Virtual reality jejíž odlov je prováděn většinou metodou BF.
Nový Svět a Podolí
Nedaleko Skleněného vrchu se nachází malá a malebná osada Podolí a samota Nový Svět. Přes Podolí vede úzká silnička z 15 směr Kvítkov. Mezi Podolím a Novým Světem je také ideální místo pro odstavení vozu a pro nástup směr Skleněný vrch. Na druhé straně silnice je malé lesnaté návrší Nový Svět, které je ve směru k Podolí lemováno vysokou skalní hradbou. Tady najdeme finály Enterichovy rytiny, ale hledat tu můžeme stage Triviálky.
Pavlínino údolí
Je to skalnaté a lesnaté údolí, které se táhne od Karby a ž k Novému Světu a Podolí. Přímov tomto údolí můžete zkusit odlovit mysterku Rock Monkey, pokud tedy v jednom z útvarů, které lemují údolí najdete kamennou opičí hlavu. V bočních údolích mezi Karbou a nádražím Zahrádky (Ptačí údolí) můžeme najít mysterku Vzpomínky leží na cestách nebo se tu můžeme vydat na noční dobrodružství s názvem Čarodějná sluj.
Karba a blízké okolí
Na přelomu 19. a 20.století byla Karba vyhlášeným výletním místem s výletními restauracemi i skalní vyhlídkou. Ani restaurace a ani skalní vyhlídku tu dnes nenajdete, ale místo s chalupami přilepenými na skálu má pořád svého ducha. V blízkém okolí najdeme například vysoký železniční viadukt z konce 19.století údolí, také údolí které v mapách někdy najdeme pod názvem Pavlíkovo, ale správně by mělo být asi Pavlínino, podle hraběnky Pavlíny Buquoyové a nad údolím Pekla pak najdete sotva patrné zbytky po hradu Frýdlant. Od Karby pak stoupá tzv. Kvítkovská cesta směrek ke Kvítkovu. S Karbou souvisí mystery keš Schody od nádraží a se zbytky hradu Frýdlant pak Jadran v Zahrádkách.
Kvítkov
Krom toho, že Kvítkov je pěkná ves, najdeme v okolí řadu zajímavých míst. S Kvítkovem je spojován skalní hrádek, dnes spíše skála na které bychom asi našli stopy po dávné činnosti člověka. Skála je však na soukromém pozemku, takže zbytků hrádku si asi moc neužijete, ale můžete nedaleko odlovit keš Hrad Kvítkov. Je tu krásný kostel a stará kašna. Pěkná místa jsou však i okolo. Dávní obyvatelé Kvítkova zřejmě museli řešit možnost přístupu do obce od severu, tedy zejména od nedaleké České Lípy. V cestě jim stály mohutné skály. Lidé se tedy skálou prosekali, takže když dnes přijíždíte ko Kvítkova po silnici od Lípy nebo Kozlů projíždíte v celku impozantním zářezem ve skále. U tohoto impozantního vjezdu najdeme i keš Moderní zvířátka. Protože se však dříve chodilo pěšky vytesali si lidé ve skalách dokonce dvoje kamenné schodiště vzdálená od sebe několik desítek metrů. Po těchto Čertových schodech se dostanete z Robče vzhůru přes skalní hradbu k osamělému statku resp. do jeho blízkosti. Statek se dnes jmenuje U Povolných, ale znám je také jako Hanelova samota (Hannelstein). Od této samoty pak můžete dojít na horní hranu skalní stěny na severním konci Pekelského údolí. Stával tady skalní hrádek či strážní věž, ale opět jsou tu jen těžko rozpoznatelné stopy v terénu a na skalách. Je odtud však pěkný výhled na druhou stranu Pekelského údolí (na pravý břeh), kde skalní stěna dosahuje několika desítek metrů. Po schodech i do okolí Hanelsteinu vás zavede pěkná multina Čertovy schody a v této oblasti naleznete i keš Helvet. Kousek na severovýchod od Kvítkova je také socha sv. Barbory. Z Kvítkova vedla cesta i do Zahrádek a to přes Karbu (Kvítkovská cesta). Asi v půlce Kvítkovské cesty lze odbočit Studenou roklí směr Peklo (vyjdete do Pekla asi v jeho polovině). S PKvítkovskou cestou a okolím Studené rokle souvisí noční záležitost Večerní vyrazení. Trochu stranou a nedaleko severní cesty do Kvítkova je také skalnatá rokle s keší Kvítkovská rokle.
Zahrádky
Zahrádecký zámek musel být ještě v 19.století poměrně honosným a dosti živým sídlem. Dneska mu po požáru chybí střecha a prohlédnout si ho zevnitř můžete jen při výjmečných příležitostech. V okolí je však k prohlídnutí dost jiných, byť drobnějších zajímavostí a pěkných míst. Například v přilehlém parku je skalni mohyla Christiny Kounic a pod ní je skalní poustevna a také keš Mohyla II. Pod zámkem teče Robečský potok. Již jeho odtok z Novozámeckého rybníka je impozamtní neboť je vytesán ve skále. Tady najdete keš Novozámecká průrva. U potoka najdeme i tesané sluje a v jedné z nich je Slůj u Robečského potoka, záležitost na kterou se hodí holiky a baterka..Také úsek pod zámkem je lemován skalní stěnou s četnými skalními lochy a zde můžete odlovit pěknou záležitost jménem Pavoučí poklad. Před železničním viaduktem jsou pak na pravé straně Robečského potoka Dračí skály a po cestě od Zahrádek do Karby si můžete dát multinu Hells lizzard n frog . Přímo v Zahrádkách nebo nejbližším okolí můžete ještě lovit keše Pekelná zahrádka, Začarovaný ostrov, na Švédském vrchu pak Vodárna u Švédů, Básnička, Vzhůru dolů, u silnice 9 Mladá Boleslav - Česká Lípa pak Zapomenutou násypku či Plyšový poklad.
Pokud se vydáte ze Zahrádek směrem na Holany můžete zvolit cestu Valdštejnskou lipovou alejí, která je opravdu nádherná. Po cestě uvidíte i starý most Sv. Barbory, který dříve zdobili sochy a můžete si taky udělat odbočku směr bažantnice, kde je dnes zřícenina loveckého letohrádku. I tohle místo je bohaté na kešky, takže si tu dejte sérii Elvíra, Valdštejská alej, Valdštejnská bažantnice a bývala tu finálka moc pěkné multiny Holaského kapra. Ze Zahrádek je také nedaleko k opravdu krásnému kostelu Sv. Barbory a u silnice směr Jestřebí je nenápadné ústí Bobřího potoka - Mnichovská průrva se stejnojmenou keší a socha Vousatá Starosta se stejnojmenou keší.
Když mluvíme o Zahrádkách nesmíme zapomenout ani na Novozámecký rybník. Je napájen jednak Robečským potokem, který sem vede vodu z Máchova jezera a jednak Bobřím potokem, který se do Novozámeckého rybníka vlévá Mnichovskou průrvou (keš), což je další zajímavost vytesaná do pískovce. Rybník odvodňuje Robečský potok, který se další imozantní skalní Novozámeckou průrvou (keš) dere dál přes Zahrádky, pod zámkem až do údolí Pekla. Novozámecký rybník je významnou ornitologickou lokalitou a pro veřejnost jsou tady vytvořeny 2 pozorovatelny. A právě s těmito pozorovatelnami souvisí 2 keše Ptačí pozorovatelna a Ptačí molo.
Holany
Krásná vesnice (městys) se spoustou roubenek je cílem mnoha turistů a dovolenkářů. V okolí Holan najdeme rybniční soustavu na Bobřím potoce (rybníky Holanský, Milčanský, Dolanský, Mlýnský, Nohavice, Kravský, Jílovka..). Zejména Milčanský rybník je pak lemovaný rekreačními chatkami. Na kraji Holan jsou prakticky neznatelné zbytky hrádku Rybnov a je tu trochu divoká keš Hrádek Rybnov, u Milčanského rybníka pak drobná zřícenina hradu Vítkovec (nebo Milčany) a opět je tu keš Vítkovec. Na ostrůvku v Milčanském rybníku zbytky dalšího hrádku (snad Milčany). Okolí rybníků bylo v minulosti majiteli Zahrádeckého panství romanticky upravováno a tak tu u Mlýnského rybníka najdeme úzký kamenný mostek, či jezírko s malým vodopádem. Hráz Mlýnského rybníka se po prudkých deštích v roce 2010 protrhla a k této události se vztahuje i keš Protržená hráz Mlýnského rybníka. Trochu stranou je keš Tragédie na železnici 1952, která se týká již dávno zapomenuté srážky vlaků s tragickými následky. Kolem rybníků jsou rozesety keše Hastrmanka a Hastrmánek.
Na zalesněném kopci nedaleko Holan je pak obora Vřísek se zbytky hradu a zámkem Vřísek. Tahle obora je povětšinu roku veřejnosti nepřístupná a keše tu žádné nejsou. Pod Vřískem najdeme další romanticky upravenou zříceninu Jiljov. Keš tu momentálně není, ale místo za navštívení stojí. Kus od Jiljova a kousek od Holan jsou staré Sádky a taky keš s názvem Sádky. Opravdu povedenou záležitostí je noční keš Půlnoční rej, ve které navštívíte místní hřbitov a následně se vydáte do místního lesíka, kde se podíváte do skalního lochu a mezi skalky.
Dvorské kameny
Jižně od Holan je turisticky zcela nedotčená oblast s názvem Dvorské kameny. Název Dvorské kameny na některých mapách ani nenajdete. Přesto je tato oblast plná skalních stěn a roklí. Je divoká a krásná. A jsou tu i vynikající keše od Kerry_1 a to Čertovy prsteny a Kupecká stezka. Nejsou to rozhodně zabodovky, jsou jakjo vždy kvalitně zpracopvané a provedou vás tímhle zajímavým koutem.
Roverky
Název Roverky není oficiální, ale trampové ho budou dobře znát. Roverky to je vlastně severní Kokořínsko. Na rozdíl od toho jižního není tak hojně navštěvované turisty. Je to asi proto, že jde o území kam se nedostanete autem, uvnitř kterého nejsou ani žádné vesnice, ba ani žádné domy, které by obývaly lidé. Jsou tu jen skály, rokle (doly), křivé borovice a borůvčí. Vstupní branou do Roverek jsou nejčastěji Blíževedly, to proto že sem jezdí vlak. Ti co se k Roverkám dopraví autem můžou vstoupit nejlépe ze Skalky, od Hvězdy, Holan, Loubí, Heřmánek, Dřevčic, Zátyní, Pavliček, Tuhaně, Obroku či Domašic. Každopádně do nitra Roverek musíte pěšky nebo na kole. Vládcem Roverek je vrch Vlhošť. Je to nejvýraznější kopec (nejvyšší vrchol CHKO Kokořínsko). Většina kopce je pokryta lesem, ale západní úbočí je tvořeno několika impozantními skalními terasami. Pískovcová plošina pod jižním okrajem Vlhoště plynule přechází v Malý Vlhošť. V tomto sedle najdeme krásnou v pískovci vytesanou cestu, která směřuje od Vlhoštského dolu přes sedlo mezi Vlhoštěm a Malým Vlhoštěm k Holanům nebo do Loubí. Nedaleko Vlhoště se skrývá další krásný skalnatý vrch - Stříbrný vrch. Zejména jeho severní, východní a západní svahy jsou tvořeny skalnatými terasami a stěnami. Z vrcholu Stříbrného vrchu je nádherný výhled směrem na Vlhošť a osadu Hvězda. Osada Hvězda je krásná vesnička, kde končí silnice. Je plná krásně upravených a udržovaných roubenek, užívaných dnes převážně chalupáři. Přímo pod Hvězdou ve směru na Litice je další skalnaté údolí skrývající několik skalních lochů a na skalnatém návrší prý stával bezejmený hrádek. Mezi Blíževedly a Liticemi leží malá osada Stranné. Při pohledu na sever máme jako na dlani strmý Ronov na jehož vrcholu lze zahlédnout zříveninu Hradu. Pod Ronovem jsou pak chmelnice, důkaz toho že tenhle kraj byl a stále je chmelařskou oblastí. Stranné je maličká osada ale dominuje jí opravená tvrz a jsou tu i pěkné chaloupky. Na jih od osady jsou ohrazené pastviny kolem kterých projdete a můžete si vybrat kam se vydáte. Východním směrem se vydáte podél skalní hradby s názvem Bročky ve směru Hvězda. Bročky jsou lezeckým terénem. Od Bročků pak lze zamířit Měsíčním údolím do oblasti Stříbrného vrchu. Mezi osadou Stranné a Skalkou kdysi vedla cesta. Údolí je tu ploché, travnaté a z obou stran lemované skalami. Nedaleko Stranného tu můžeme spatřt menší Břevnovskou věž, zhruba na půl cesty do Sklaky je pak malá pískovcová Cikánská jeskyně a také jeden kříž s Kristem na skále. Vesnička Skalka je další ideální branou pro vstup do Roverek, zejména pro ty co přijedou autem. Dá se tu najíst i napít a vyrazit můžete směr Skalecký les; směr Stranné a Blíževedly nebo po Husí cestě do nitra Roverek. Husí cesta je červeně značená turistická trasa, která protíná Roverky od Skalky až po Pavličky. Na konci Skalky je trampská osvěžovna a pak už se ocitáte v typických Roverkách. Pokud v lese za Skalkou poněkud odbočíte z červěně značené cesty doprava, ocitnete se brzy na okraji skalnatého útesu, na pískovcových deskách, kde tu a tam potkáte vřes nebo pokroucenou roverskou sosnu. Jste na Skalním náměstí a pod vámi se rozprostírá Hluboký důl, lemovaný skalami. V dálce pak zahlédnete skály na Koňském vrchu. O kus dál po červené se dostanete k rozcestí s modrou značkou. Rozcestí se jmenuje Pod Kravími doly. Po modré se na sever dá dojít ke Stříbrnému vrchu a na jih pak projdete Spáleným dolem, přes Kraví důl až k Obroku. Dále po červené procházíme na jih od Heřmáneckého dolu plného skal a na sever od Práškova kamene a Kravích dolů. Odbočkou mezi skály se dostanete do vrcholových partií kopce Husa, kde skutečně najdete skalní útvar připomínající husu. Pokud obejdete Husu budete moci chvíli spočinout v altánku u hrobu Járy Cimrmana a také se tu budete moci osvěžit z pramene velikána českých dějin. U altánu je rovněž křižovatka turistických tras červené a zelené. Po zelené na sever se dostaneme nejprve k Heřmáneckému neboli Dlouhému dolu, kterým bychom se dostali do Heřmánků. Dále na sever po zelené dojdeme pod Stříbrný vrch do Vlhošťského dolu. Na jih pokračují červená a zelená značka společně a to až k Martinským stěnám. Zelená se zde odpojuje a pokračuje k jihu směr Tisícák (Tisícový kámen) a jeskyně Krápník, dále na vrch Kostelec kde se rozprostítá přírodní památka Kostelecké bory a dále pod Čap. Červená však pokračuje nad Martinskými stěnami a pomalu se stáčí k jihovýchodu až k rozcestí Velká Řebčice. Zde obchází vrchy Rarášek a Číř. U Velké Řebčice se červená opět potkává se zelenou. Po zelené se dá dostat na severovýchod do Dřevčic Směrem na jih opět jdou kus cesty obě značky společně až na rozcestí pod Čířem. Zde se zelená pokračuje k jihu k Čapu a červená míří do finále k Pavličkám. Tolik Husí cesta napříč Roverkami. Poněkud stranou od hlavních roverských cest je Koňský vrch s Pichlerovou věží a Píchovým kamenem nebo Kounický vrch.
V pískovsových skalách je ukryta řada kempů s rozličnými názvy jako Key Way, Tisícák, Netopýr, Jezevec, Galathea, Heřmánek, Orion, Swamp, Berušák ...
Pokud jde o keše:
Legendární ikonou Roverek je multina Husí cesta. Běžně se loví při dvoudením treku s přespáním na některém z kempů. Provede vás celými Roverkami od Skalky, přes Stříbrný vrch, Vlhošť, Husu, Martinské stěny až po Čap. Jde o postupovou multinu s asi 9 zastávkami. Zpracování je díky příběhu na pokračování také velmi hezké a Roverky si s husou Cecilkou projdete skoro celé. Roverky jsou také územím, kam své keše s oblibou ukládá Kerry_1. V oblsti Stříbrného vrchu je to zdařilá multi Poselství dračího vejce a nedaleko odtud pak krásná multimystery Mince. V Skalském lese zase můžete prožít Telecí romanci nebo si dojít pro finále Chalupářské. Na Koňském vrchu pak projdete Duhovou cestu a dáte si Koňský kvíz. Na jižmím okraji Roverek u Obroku a Domašic to bývala dnes již zaniklá Tajemná civilizace, ale jsou tu i Zázraky přírody, Král noci, Bzum-Brum, R2-D2, Ve znamení křížů a Poutník po Černém lese. Pod Vlhoštěm je pak Bludné kameny. I keše jiných autorů vás dovedou za krásami Roverek. Kupříkladu Echo u Skalky, Stříbrný vrch, Prochoda, Přírodní památky Kokořínska - Husa, Martinské stěny, Tisícák, Vlhošť, Vlhošťská vyhlídka, Ztracený hrádek u Hvězdy, Bročky, Skalní hrad Čap a další.